Péče o těhotné ženy

Péče v tomto citlivém období

„Každá žena je citlivá, v období těhotenství citlivosti ještě přibývá, někdy dojde až do přecitlivění a to je naprosto v pořádku.“ Naučila jsem se naší ženské citlivosti naslouchat a s laskavostí ji opečovat.

„Na těhotné ženy, se většina bojí sáhnout, já s nimi pracuji velmi ráda :-)“
Laskavý rozhovor a nepatrný jemný dotek je mou předností pro podporu těhotné ženy.

Předporodní péče

Ženy většinou přicházejí s bolestmi pánve (tlak na kostrči), kyčlí, nebo spodních zad. Někdy přicházejí i s bolestí celkového těla, zad, nohou, hrudníku nebo hlavy. Některé ženy si přicházejí pro nový impuls, jak podpořit své tělo v tak krásném období růstu miminka v jejím těle.

Podpořím přirozené držení těla v období nárůstu miminka tedy i bříška maminky. Těžiště těla se dostává v tomto období většinou mimo osu přirozeného držení těla.

Tato terapie je tak trochu má „vyňunaná“ péče o tělo a duši těhotné maminky. Uvolňuje napětí, strach, bolest, podpoří držení těla a přirozenou chůzi, otevírá místa v těle pro následný přirozený porod. Při péči používám techniky rolfterapie (práce s fasciální sítí) více o fasciích zde…
V poslední fázi těhotenství napomáhá jemná a laskavá masáž bříška.

Dopřát mamince čas a prostor pro sebe, sdílení, péči o její tělo, doporučení jednoduchých, podpůrných a uvolňovacích cviků, pomocí kterých si může žena sama doma pomoci dle potíží – je mým záměrem. Stejně tak i naslouchání přání při péči vyhovující mamince.

Pozornost zaměřuji i na práci s hlasem, který otvírá a podporuje při otevření se více k sobě, nalezení své síly, přirozené síly a důvěry při porodu (zvířecí instinkt). Pozornost dechu a hlasu více propojuje tělo se svým lůnem, hrází a dělohou. Více o hlasové dílně ZDE.

Po porodní péče

Péče o maminku spočívá i po porodu (doporučuji nejdříve po šestinedělí), podpora při vyrovnání pánve, kyčlí a bříška s dělohou. Podpora při vyskytnutí diastáze (břišního rozestupu). Dle potíží se můžeme vidět i dříve.

Podpora spočívá i při volbě kojících poloh, podíváme se společně jak zvedat miminko, nebo např. koš s prádlem tak, aby si vaše tělo neubližovalo naopak podpořilo vaši energii pro péči o sebe a miminko. Jak láskyplně a s podporou vašeho těla držet miminko v náruči. Pokud miminko přinesete na péči sebou, pozornost a případnou péči můžeme dát i jemu. Pokud miminko často pláče, i když je přebalené a najedené, může být příčinou pláče jiný důvod.

V případě porodu císařským řezem je nezbytnou součástí opečovat mamince břišní jizvu jemným a laskavým dotykem s následnou integrací břišní dutiny. Podporuje k navrácení přerušené tkáně s okolními tkáněmi do zjemnění jizvy, napomáhá při návratu zpět do běžného sexuálního života bez bolesti a spojení těla v oblasti přerušení středu (pocit rozdělení těla na dvě části) Více o jizvách ZDE.

Cena a doba 

Péče může trvat 1,5 – 2 hodiny
Cena za péči 2 000 Kč
Dle potřeby maminky a jejich potížích doporučuji jedno sezení měsíčně (nejdříve po1. trimestru)

Masáž bříška, pánve a kyčlí 1 – 1,5 hod.
Cena 1 300 Kč
dle potřeby maminky doporučuji v posledním měsíci, v rozmezí 2 týdnů před termínem porodu. Každý příchod miminka má svůj čas, proto v případě, kdy už je tlak na termín, tj. maminka přenáší, napomáhá masáž pro uvolnění případného stresu uvolnění břišních stahů pro přirozený průběh porodu.

Naslouchám a respektuji přání maminek.

Co napsaly ženy

„Nesmírnou vděčnost jsem cítila, když mě ženy požádaly, abych je doprovodila k porodu. Bylo mi ctí být součástí, přítomna božího daru a podporou u své kamarádky při porodu v domácím prostředí. Přenádherný a života obohacující zážitek. Děkuji, Moni.“

Měla jsem to velké štěstí, že jsem se k Martičce do péče dostala už asi dva roky před tím, než jsem začala o těhotenství přemýšlet.

Její péče je jako prostor, který nabízí tvému tělu, aby se mohlo nadchnout a uvolnit do svého přirozeného středu, opory a zdravé funkčnosti. Celý proces péče, kterou Marti poskytuje je provázený hlubokou laskavostí, pokorou a přitom jasnou podporou ve chvílích, kdy je to potřeba.
V čase, kdy jsem otěhotněla jsme se domluvily, že Martička provede moje tělo těhotenstvím, přípravou k porodu a následně i péčí po porodu. Bylo to stěžejní rozhodnutí a i díky této péči jsem bez komplikací a přirozeně porodila doma.

Od druhého trimestru jsem dojížděla na pravidelnou terapii, která byla zaměřená na aktuální pocity nepohody, které rostoucí bříško přinášelo. Zároveň obsahovala i preventivní péči a přípravu těla na větší zatížení.
Protože moje tělo má sklony k hypermobilitě, věnovaly jsme pozornost udržení dobré stability, síly a i pevnosti, aby nebyly přetěžované klouby, chodidla a oblast bederní páteře.

Poslední týdny před porodem Marti byla součástí mého předporodního rituálu a přijela za mnou domů mi poskytnout péči, která už tělo pomalu podporovala v uvolnění a přípravě na porod.

Do teď si vybavuji zcela živě ty úžasné masáže bříška a zad.. uvolňování pánve a péči o křížovou kost. Znovu se v těch vzpomínkách rozplývám.
Martička pak přistoupila i na mou prosbu, aby se mnou prošla procesem porodu. Díky tomu, že znala mé tělo před těhotenstvím, pečovala o mě v celém jeho průběhu, byla jsem si jistá, že její dotek, přítomnost, podpora a důvěra v mé tělo budou přesně tím, co já i miminko potřebujeme.

Děkuji Martičko, že máš odvahu sdílet svůj velký dar hluboké citlivosti pro tělo, jeho jemné signály a plynutí. Spojení Rolfterapie a tvé moudrosti a zkušeností je jedinečné. Tvoje péče oslovila vědomí mého těla natolik, že mě i samo navádí k upravení pohybů, držení i dechu. Dokáži se zastavit a naladit na to, co právě potřebuji a udělat to pro sebe bez odkladu. Takové spojení se sebou samotnou je ten největší dar, který mi tvá péče a terapie mohly přinést.“

Monika

„Doprovod u porodu v nemocnici jedné mé klientky (časem kamarádky), která vyjádřila otevření svého těla při mé přítomnosti, bylo též mou životní zkušeností. Děkuji Nikolko.“

„Anděl s léčivýma rukama. Tak jí říkám. Moje tělo se postupně zotavuje a vždy doslova rozpouští pod Marty láskyplným dotykem, který mě doprovázel i porodem mého syna. Díky ní jsem se cítila opečovaná, milovaná a v bezpečí. Děkuji Martičko za tvou krásnou energii plnou lásky. Těším se na každé další setkání.“

Nikol 30let

Velkou podporou a inspirací je mi má blízká duše, žena, maminka a DULA Markétka Štěpánková z Kamýku.
S láskou a důvěrou doporučuji se s ní setkat.

Najděte cestu k sobě

Ráda vás nasměruji a podpořím.

Můžeme se potkat v Litoměřicích

Marta Foudová